Zřícenina hradu Strečno a Stredoveká Dedina

Zřícenina hradu Strečno a Stredoveká Dedina

Hrad byl založen na přelomu třináctého a čtrnáctého století, aby střežil cestu a výběr mýta v údolí Váhu. Později ho násilím získal Matúš Čák Trenčanský a začátkem patnáctého století se dostal do královských rukou  uherských královen Barbory Celjské a později Alžběty.

V roce 1444 se dostal do majetku rodu Pongráců z Liptovského Mikuláše, kterým patřil do roku 1469. Poté často měnil své majitele. Patřil například Janu Korvínovi, Janu Zápolskému, Mikuláši a Petrovi Kostkovým atd. V 17. století patřil Františkovi Vesselényimu a Löwenburgovcům. Hrad má nepravidelný půdorys, který vznikl stavební činností soustřeďující se v průběhu staletí kolem hradního jádra. Nejstarší částí hradu byla hranolová obytná věž přístupná mostem přes příkop z jižní strany. Vnitřní část hradu byla v 15. století rozšířena o nový dvoupatrový hradní palác vysunutý na východ až na okraj skal nad Váhem. Kotkovci vybudovali před hradem nové renesanční předhradí, jehož opevnění splňovalo dobové požadavky vojenské techniky. V 17. století bylo opevnění hradu ještě doplněno třemi okrouhlými bastiony, které se však nedochovaly a jsou známé pouze z dobových vyobrazení. Hrad byl v té době nejpevnějším hradem celého Pováží. Zajímavostí hradu je, že jeho exteriérbyl využit pro natáčení amerického filmu Dragonheart. (Dračí srdce).

 

Středověká vesnice Paseka vyrostla v roce 2013 v podhradí hradu Strečno. Byla postavena autenticky podle dobových středověkých staveb. Sestává z pěti malých kompletně vybavených dřevěných domků se slaměnými střechami – dům středověkého pekaře, rybáře, lidové léčitelky a útulně pro poutníky.
Součástí vesnice je funkční zvonice a studna. Využity jsou tradiční materiály té doby – dřevo a rákos. V bezprostřední blízkosti vybudované středověké vesnice návštěvníky zaujme odpočinková část  ohniště s grilem a studnou. Nově vybudovaný prezentační prostor ve stylu amfiteátru s lavičkami slouží k
ukázky řemesel a kulturní vystoupení. Při projektu se nezapomnělo ani na nejdůležitější návštěvníky – děti. Dřevěné hřiště s využitím motivů hradní architektury nabízí možnost strávit příjemné chvíle pod hradem.

Back to Top
Close Zoom
Kontextová nabídka je zakázána.