Video
Close (Esc)

Továrna na ohýbaný nábytek Falcon

Továrna na ohýbaný nábytek Falcon

Něco z historie
Továrna bratří Fishelů, kde se dříve vyráběl ohýbaný nábytek, byla ve své době jedinou takovou továrnou v tehdejším Rakousku – Uhersku a následně ČSR.


Základem výroby bylo zdokonalování postupu Michala Thoneta, vynálezce technologie ohýbaného dřeva. Okolí továrny je plné bukových lesů, což bylo ideální pro výrobu. A v čem výrobní postup spočíval? Bukové dřevo se nahřívalo, čímž se smrštilo a následně ponořovalo do vařící vody a tím nabobtnalo. Takto upravené dřevo se poté dalo snadno ohýbat.
V roce 1893 započala firma s výrobou školních lavic, které si nechala patentovat. 1895 převzal firmu podnikatel Ernest Hirsch.
Během první světové války započala firma s výrobou bedýnek na náboje. Prosperita nadále pokračovala i po válce.
Situace se změnila během druhé světové války. Kvůli židovskému původu majitele, padl podnik do německých rukou a vyráběly se zde kromě bedýnek na munici i vrtule do letadel. Po druhé světové válce zůstala továrna i nadále součástí neměckého podniku. V 50 letech se zde vyráběly kuchyňské židle, poté i pokojový nábytek.
I přes všechna úskalí firma nadále prosperovala.
Obrat nastal, kdy po revoluci v roce 1989 převzala podnik americká společnost sídlící v St. Louis. Nábytek se posílal v demontovaném stavu a kompletoval v USA. Bohužel kvůli krizi v r. 2001 a poklesu amerického dolaru nastal v roce 2005 krach společnosti a poté začala postupně chátrat.

Areál továrny se skládá z několika budov. Při vstupu do objektu, s trochou představivosti, na Vás dýchne atmosféra tehdejší doby, ačkoliv se na ní v dnešní době již podepsali vandlové. Například v budově naleznete i zachovalou dobovou ceduli, na které stojí upozornění při vstupu do stříkáren a lakoven, ale více prozrazovat nebudeme :).

Továrna je důkazem české průmyslové vyspělosti a následného rozvoje. Historie naší země je velmi bohatá. Díky tomuto poznání je možné se dozvědět zajímavé věci o různých místech a obohatit tak svoje znalosti. A s trochou představivosti se při prohlídce místa můžeme přesunout právě do roku 1870.

Honza After a Dominika Ševčíková

Back to Top
Close Zoom
Kontextová nabídka je zakázána.